Odnawianie drewnianej podłogi – cyklinowanie
Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Drewniane podłogi w pomieszczeniach nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Materiał ten ma jednak to do siebie, że po pewnym czasie użytkowania pozostają na nim trwałe ślady, które bardzo niekorzystnie wpływają na estetykę podłogi.
Drewniana powierzchnia może się odkształcać, przebarwiać, rysować, a lakier z jego powierzchni często odpryskuje.
Istnieją jednak techniki, dzięki którym można odnowić drewnianą podłogę, nadając jej całkowicie nowy wygląd. Kluczowym jest tu cyklinowanie, które wykonuje się z użyciem specjalistycznych narzędzi, w tym szlifierki. Do wykonania tej czynności najlepiej wynająć fachowców. Koszt tego typu usługi zależny jest od tego czy będzie to cyklinowanie podłogi lakierowanej czy olejowanego parkietu. Kolejno jest to dwadzieścia lub trzydzieści złotych za metr kwadratowy powierzchni.
Różnica polega tu także, na grubości zeszlifowywanej warstwy. Z lakierem jest to zaledwie jeden lub dwa milimetry, z parkietu natomiast konieczne jest zeszlifowanie grubszej warstwy. Uzależnione jest to od tego, że o ile lakier pokrywa tylko wierzchnią warstwę podłogi, o tyle olej wsiąka nieco głębiej, powodując przebarwienia.
Po zeszlifowaniu podłogi należy ją bardzo dokładnie oczyścić z resztek wiórów i pyłu. Najlepiej zrobić to za pomocą odkurzacza. Po czym jeszcze wskazane byłoby przetarcie powierzchni wilgotną szmatką. Wykonanie tych prac starannie jest bardzo ważne dla późniejszego, końcowego efektu idealnie gładkiej podłogi.
Gdy podłoga jest już w stanie surowego, zeszlifowanego drewna można ją albo zalakierować, albo poolejować. Jeżeli decydujemy się na olejowanie, nie będzie konieczne wcześniejsze gruntowanie powierzchni. Należy wiedzieć, że olej zdecydowanie zmieni barwę drewna na ciemniejszą. Lakier nada jedynie połysku. Olejowanie polega na nakładaniu pojedynczych warstw oleju, który wciera się polerując dopiero po wyschnięciu warstwy. Drewno z drzew egzotycznych ma najdłuższy czas schnięcia, ponieważ samo w sobie zawiera naturalne oleje. Podobnie drewno sosnowe, świerkowe czy jodłowe ze względu na dużą zawartość żywicy.
W przypadku lakierowania najpierw gruntujemy podłogę lakierem podkładowym, który wypełni niewielkie ubytki i wyrówna powierzchnię, a później nakłada się warstwę lakieru do parkietów. Ilość warstw zależna jest to od tego, jaki efekt nabłyszczenia chcemy uzyskać.
Jeżeli chcemy polakierować podłogę, która przez cyklinowaniem była olejowana, nie ma ku temu przeciwskazań, jednak najpierw należy drewno specjalnie przygotować. Ważne jest tu nałożenie warstwy podkładowej lakieru, która będzie izolowała wierzchnią warstwę od ewentualnych pozostałości oleju znajdujących się w porach drewna.
---T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz