poniedziałek, 31 października 2011

Wybór firmy wykonawczej

Autorem artykułu jest Wiola T



Wiem jak ciężko jest załatwić jakiekolwiek formalności, jak trudno jest wybrać firmę budowlana, co w ogóle powinno się wiedzieć na temat budowy i od czego w ogóle zacząć, skoro zupełnie nie ma się pojęcia na ten temat.

To jaka firma będzie budowała Nasz dom jest bardzo ważne. Ale ważniejsze są uzgodnienia z dana firmą o czym inwestorzy często nie maja pojęcia, a firmy, to wykorzystują.

Trzeba zwrócić uwagę na cenę jaką dana firma proponuje za metr2 i porównać je z innymi firmami. Oczywiście, im taniej tym lepiej, ponieważ o jakości domu decydują zupełnie inne czynniki niż cena. Jeżeli budujemy dom w stanie surowym otwartym, zamkniętym lub deweloperskim, należy uzgodnić z firmą co wchodzi tak naprawdę w skład danej oferty i co jest bardzo ważne należy sporządzić umowę, która zawierać będzie wszystko to, co dana firma ma zamiar wykonać dla danego inwestora za taką, a nie inna kwotę. Różni np. deweloperzy pod pojęciem stanu deweloperskiego mogą mieć na myśli różne standardy wykończenia. Aby się nie zdziwić należy przeczytać dokładnie umowę. Jest, to bardzo ważne, ponieważ często okazuję się, że firma życzy sobie dopłaty za np. drugi komin, który jak się okazuje jest w projekcie, a firma tłumaczy się, że nie uwzględniła tego w wycenie początkowej. Żeby uniknąć takich sytuacji trzeba być na, to przygotowanym i temu zapobiec- najlepszą metodą jest zapoznanie się dokładnie z umową przed jej podpisaniem, najlepiej jak pokażemy ja komuś, kto się na tym zna.

Ważne jest również ustalenie z firmą harmonogramu prac i płatności oczywiście niepodpisany nie ma żadnej wartości, istotne jest to w momencie, gdy firma nie wywiązuje się np. z terminu zakończenia budowy, możemy się, wtedy ubiegać o obniżenia 5% (w zależności jaka kwota bądź % podany jest w umowie) ostatniej wpłaty lub zwrotu, jeśli została ona już wpłacona. Ważny jest również fakt, czy na działce znajdują się media, jeśli nie, a firma zapewnia, że nie ma, to żadnego znaczenia, ponieważ posiadają agregaty i beczki na wodę, również należy zatwierdzić, to pisemnie. Należy wszystkie uzgodnienia z firma potwierdzić umową, wiemy o tym z własnego doświadczenia, a wszelkie ustalenia ustne w razie potrzeby, nie maja żadnego znaczenia.

Jednak moim zdaniem ważniejszy niż firma wykonawcza jest kierownik budowy, ponieważ to On sprawdza całą prace jaka została wykonana przez firmę, to on prowadzi dziennik budowy, to On zatwierdza wszelkie zmiany w projekcie- jeśli mają miejsce i to On zatwierdza każdy etap budowy. Np. wylanie fundamentów to bardzo ważny etap, który ma wpływ na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji. Kierownik budowy musi sprawdzić czy wszystko zostało wykonane tak jak powinno i czy zgadza się wszystko z projektem, jeśli nie, musi zarządzić przerwanie budowy i nanieść poprawki , i tak do końca budowy, więc jak widać ma bardzo odpowiedzialne zadanie.

W Naszym przypadku było tak, że firma zaproponowała Nam swojego kierownika budowy za opłata- zgodziliśmy się ponieważ nie znaliśmy nikogo, a tym bardziej kogoś zaufanego, więc było Nam łatwiej zdać się zupełnie na firmę i jak się okazało - to był błąd.
Mieliśmy sporo usterek na budowie, a najważniejsza z nich to kruszenie się wylewki betonowej. Nie wiedzieliśmy co z tym zrobić. Zgłosiliśmy się do Inspektora Nadzoru Budowlanego, który sprawdził całą budowę i doszukał się jeszcze parę błędów i niezgodności z projektem, wiele się od niego nauczyliśmy i wiele dowiedzieliśmy. Byliśmy źli na Siebie, że jako inwestorzy nie posiadamy tak istotnych informacji. W każdym razie Inspektor Nadzoru zajął się Naszą sprawą w całości i teraz jest Naszym przedstawicielem, nie mamy już bezpośredniego kontaktu z firmą, co jest dla Nas dużym ułatwieniem.
Myślę, że jeśli firma zaproponuje kierownika budowy w cenie to jak najbardziej należy zgodzić się na ich propozycja, jeśli za opłatą odrzucić, a w zamian wynająć sobie inspektora nadzoru budowlanego, który dopilnuje wszystkiego w 100 %. Oczywiście jeśli przyjmiecie kierownika od firmy i tak warto jest wynająć Inspektora, który będzie sprawdzał poczynania kierownika, który współpracując z firmą, często działa na jej korzyść.

Pamiętajcie projekt dla inwestora jest jak biblia. Cała budowa musi się na nim opierać.

---

 

http://taktbudowa.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybierać farby do domu?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Wiosna to idealny czas na wprowadzanie w życie zaplanowanych zmian. Jest to okres, w którym chętnie podejmujemy decyzje dotyczące domowych remontów czy delikatnych zmian kosmetycznych.

Wiele osób zatrudnia w tym celu fachowców. Są jednak czynności, które jeżeli tylko mamy odrobinę chęci możemy wykonać samodzielnie. Do jednej z nich z pewnością należy malowanie. Nie jest to czynność łatwa, lecz przy odrobinie wiedzy i zdolności manualnych nie powinniśmy mieć kłopotów z pomalowaniem mieszkania a wręcz możemy czerpać z tego przyjemność.

 

Kiedy przystępujemy do malowania domu lub mieszkania bardzo często nie zastanawiamy się nad rodzajem farby do wnętrz lecz jej kolorem. Niejednokrotnie miałem okazję widzieć, że klienci sklepów z farbami nie kierują się przeznaczeniem farby lecz jej barwą. Pamiętajmy by wybierając farbę do wnętrza zwrócić uwagę na fakt czy nadaje się ona do pomieszczenia, w którym chcemy ją zastosować, czy jest ona odporna na zmywanie i jaki to jest rodzaj produktu. Obecnie dostępne farby możemy podzielić w prosty sposób na akrylowe i lateksowe. Farby akrylowe jest to podstawowy rodzaj farb emulsyjnych- doskonale nadają się do malowania sufitów i powierzchni, co do których zachodzi małe prawdopodobieństwo zabrudzenia. Farby lateksowe ze względu na wysoką zawartość żywicy akrylowej- nadają się do pomieszczeń, w których zachodzi potrzeba zmywania ścian np. pokój dziecka, przedpokój, korytarz itp. Jeżeli chcemy pomalować pomieszczenia wilgotne takie jak: kuchnia czy łazienka pamiętajmy by wybierać farby do kuchni lub łazienki. Są to zwykle wyodrębnione kolekcje, wzbogacone w środki przeciwgrzybiczne by zapewnić powłoce dłuższą żywotność i świeży wygląd.

 

Natomiast wracając do kwestii barwy warto jeszcze wspomnieć, że kolory wymalowań na opakowaniu lub wystawie, mogą znacząco różnić się od pomalowanej tą samą farbą ściany w naszym domu. Powodów może być kilka. Po pierwsze, w sklepach przeważnie dominuje oświetlenie jarzeniowe, które rozjaśnia kolory. Warto jest więc wziąć ten aspekt pod uwagę. Po drugie, kolory wymalowane na niewielkiej powierzchni wydają się być jaśniejsze. Kiedy więc pomalujemy danym kolorem całą ścianę może okazać się, że nie o taki kolor nam chodziło. Warto jest więc robić próby koloru już w domu, przy naturalnym świetle. Niektórzy producenci farb wypuszczają na rynek niewielkie testery dzięki, którym jesteśmy w stanie sprawdzić kolor w domu przed zakupem właściwego opakowania. Jeżeli więc nie mamy pewności czy kolor będzie odpowiedni warto zakupić taki tester koloru.

 

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Samodziena naprawa instalacji sanitarnej wykonanej z polipropylenu

Autorem artykułu jest Michał Kurzydłowski



Polak potrafi. Niejeden z nas, gdy pojawia się w domu lub w samochodzie usterka, lubi samemu dokonać naprawy. Jak usunąć przeciek w instalacji wodnej wykonanej metodą zgrzewanego polipropylenu?

Nowoczesne instalacje wodne bardzo często są wykonywane z polipropylenu. Montażu ich poszczególnych elementów dokonuje się metodą zgrzewu. Jeśli więc zdarzyło nam się na przykład przewiercić w łazience rurę z PP potrzebna będzie nam przede wszystkim zgrzewarka. Na ogół można ją bez problemu pożyczyć z jakiegoś sklepu hydraulicznego za niewielkie pieniądze. Oprócz niej do dokonania naprawy będziemy potrzebowali nożyc do cięcia polipropylenu (zamiast nich może być ewentualnie brzeszczot), czyścika (może to być czyścik do miedzi albo bardzo drobny papier ścierny), ostry przecinak, no i oczywiście niezbędny młotek oraz mufa, którą zechcemy wgrzać w uszkodzone miejsce.

Pierwszym krokiem jest oczywiście dostanie się do przedziurawionej  rury. Kując dookoła rury przecinakiem nie musimy się zbytnio obawiać, gdyż polipropylen jest bardzo odporny na uderzenia. Należy odkuć rurę na tyle, by móc ją swobodnie przeciąć, mieć dostęp zgrzewarką oraz by była możliwość odgięcia rur tak, aby pomiędzy je włożyć mufę. Gdy już przygotowaliśmy front pracy, możemy przystąpić do zasadniczej naprawy instalacji sanitarnej.

Zaczynamy od przecięcia rury w miejscu, w którym jest uszkodzona. Następnie czyścimy oba końce, tak aby powierzchnia była wolna od kurzu czy betonu. Dostatecznie rozgrzaną zgrzewarkę (na ogół w zgrzewarkach jest to sygnalizowane diodą) nakładamy kamieniem na jeden z końców rury, na drugą stronę kamienia naciskamy mufę tak, aby rozgrzany kamień wszedł do końca. Czekamy kilkanaście sekund, wyciągamy mufę, ściągamy zgrzewarkę z rury i wykonujemy połączenie pamiętając o tym, by rozgrzanego polipropylenu nie zawinąć do środka. Gdy połączenie ostygnie możemy zabrać się do wykonania drugiego połączenia. Odchylamy rurę, tak aby zgrzewarką swobodnie rozgrzać środek mufy. Następnie rozgrzewamy koniec rury, potem jeszcze raz nagrzewamy mufę i dopiero wtedy szybko staramy się wykonać połączenie wsadzając rurę w mufę i przytrzymując prosto, aby połączenie nie było zniekształcone.

Przy montażu lub naprawie instalacji sanitarnych z PP warto pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, aby instalacja działała bez zarzutu przez całe dziesięciolecia, musimy dbać o czystość połączeń. I na koniec druga wskazówka. Przy łączeniu rozgrzanych elementów nie powinno się ich obracać o więcej niż 45st C. Uwzględniając te wskazówki, każdy powinien sobie poradzić z usunięciem usterki w instalacji z PP.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 26 października 2011

Ogrzewanie podłogowe

Autorem artykułu jest krzynka8



Budując czy remontując mieszkanie lub dom, zastanawiamy się jak i czym ogrzewać nasze lokum, tak aby było bezpiecznie, oszczędnie a przede wszystkim ciepło.

Jednym z rodzajów ogrzewania zbierające coraz to większe grono swoich zwolenników jest ogrzewanie podłogowe. Dziś już nie tylko ogrzewa się pomieszczenia mieszkalne przez grzejniki centralnego ogrzewania umieszczone na ścianie, ale idzie się z duchem czasu i ogrzewa również podłogi. Czyż nie jest przyjemniej stąpać po ciepłych panelach?  Poza tym ciepło jak wiadomo unosi się ku górze, dlatego ogrzewając podłogę mamy ciepło w całym pomieszczeniu.

Możemy wybrać pomiędzy ogrzewaniem wodnym, a elektrycznym. Oba są tak samo często stosowane i różnią się oprócz ceny, jaką trzeba za nie zapłacić także substancją, która ogrzewa rurki umieszczone w podłodze. Założenie ogrzewania wodnego jest zdecydowanie droższe od elektrycznego, ponieważ, aby mogło się ogrzewać podłogę trzeba bezwzględnie posiadać małą kotłownie, inaczej piec do centralnego ogrzewania. Niesie to za sobą liczne wydatki, nad którymi warto pomyśleć. Ogrzewanie podłogowe elektryczne sterowane jest małym sterownikiem łatwym w obsłudze i praktycznie niewidocznym. Trzeba jednak przed założeniem tego ogrzewania przemyśleć aspekt jego użytkowania. Niestety opłaty za gaz wciąż rosną i może warto byłoby zastanowić się czy nie lepiej opalać podłogę opałem lub olejem opałowym.

O samych zaletach tego ogrzewania można pisać wiele. Posiadając, na przykład dzieci możemy spokojnie pozwolić im na harce na podłodze bez obawy, że zmarzną i dostaną kataru. Montaż tego ogrzewania to specjalistyczna robota i dlatego należy zatrudnić do tego fachowca. W przypadku, kiedy dom jest zamieszkiwany tylko okresowo lub ogrzewanie podłogowe ma być zamontowane tylko w jednym pomieszczeniu warto zdecydować się na ogrzewanie zasilane prądem.

---

www.wykonczeniedomu.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Remont kuchni - co warto wiedzieć

Autorem artykułu jest Irena Zobniów



Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu i domu. Z uwagi na funkcję,  jaką spełnia, powinna być jak najbardziej funkcjonalna.
Remonty kuchni bywają zazwyczaj dość kłopotliwe, gdyż pomieszczenia te mają przeważnie dość mały metraż, a co za tym idzie, ograniczone możliwości aranżacji.

Planując remont kuchni należy zatem w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę metraż oraz kształt naszej kuchni i do tych parametrów dopasować odpowiednie wyposażenie.


Kuchnia wąska

Jeśli w naszym mieszkaniu mamy wąską i stosunkowo długą kuchnię, najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie mebli wzdłuż jednej ściany. Wówczas warto zadbać o prawidłową kolejność poszczególnych modułów, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie korzystać z ich funkcji.
W tego typu kuchni zlew powinien znajdować sie na środku, natomiast lodówka i piekarnik na krańcach układu. Przestrzeń między zlewem a końcami modułu powinna być na tyle duża, abyśmy mogli swobodnie przygotowywać posiłki.

 Kuchnia dwurzędowa

Tego typu układ kuchni często jest spotykany w większych mieszkaniach oraz domach. Meble wraz z całym wyposażeniem ustawione są wzdłuż dwóch przeciwległych ścian. Rozwiązanie to jest dużo bardziej praktyczne niż układ jednorzędowy, gdyż umożliwia swobodniejsze poruszanie się między poszczególnymi modułami. Warto też ustawić zlew i  kuchenkę z jednej strony, a lodówkę z drugiej.

 Kuchnia o układzie L

 Kuchnie tego typu są wygodne w użytkowaniu. Na dłuższej ścianie ustawia się lodówkę wraz ze zlewem, a na krótszej piekarnik. Dobrze jest pozostawić między urządzeniami trochę przestrzeni, która ułatwi poruszanie się po kuchni. Często kuchnie o układzie litery L są w bezpośrednim sąsiedztwie z jadalnią bądź salonem. Warto pomyśleć o wypełnieniu tej przestrzeni barkiem z krzesełkami, dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsce na wspólne posiłki z rodziną lub spotkania z ze znajomymi.

Wyspa kuchenna

Decydując się na remonty kuchni  o dużych powierzchniach warto przemyśleć  bardzo popularne w ostatnich latach rozwiązanie, jakim jest postawienie tzw. wyspy, którą tworzą poszczególne elementy wyposażenia, jak piekarnik, stół, czy nawet zlew. Kuchnia tego typu jest wyjątkowo praktyczna i zapewnia dużą swobodę w korzystaniu z urządzeń. Ważne jest jednak, aby z każdej strony wyspy znajdowało się wystarczająco dużo miejsca na przejście.

  Oprócz powyższych układów kuchennych można jeszcze spotkać kuchnie w kształcie litery G oraz U, jednak są one dość  trudne do aranżacji i wymagają precyzyjnego obliczenia wszelkich powierzchni.

Decydując się na remont kuchni warto w pierwszej kolejności zlecić zaprojektowanie jej układu profesjonalnemu architektowi wnętrz, który nie tylko pomoże przygotować ergonomiczny układ, ale również zaproponuje elegancki i modny wystrój.

Zarówno projekt, jak i wykonanie remontu kuchni możemy bez problemu zlecić przez Internet, dzięki czemu oszczędzimy mnóstwo czasu na poszukiwanie odpowiedniej ekipy remontowej w naszej okolicy.

---

Irena Zobniów

remontowanie.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co należy wiedzieć o malowaniu?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Malowanie jest jedną z czynności remontowych, które, przy odrobinie wiedzy w tym zakresie i szczypcie zdolności manualnych możemy wykonać sami.

Pisałem już w jaki sposób wybierać farby i czym się kierować podczas dokonywania takiego wyboru, natomiast dzisiaj chciałbym przedstawić kilka wytycznych związanych z samym malowaniem wnętrz. Jest kilka czynników, które będą miały wpływ na sukces naszego przedsięwzięcia i o nich właśnie chciałbym szerzej opowiedzieć.

 

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać zanim weźmiemy się za malowanie jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Ponieważ podczas malowania niektóre przedmioty mogą ulec zniszczeniu powinniśmy je wynieść lub zabezpieczyć. Warto jest poświęcić trochę sił i czasu na wyniesienie zbędnych przedmiotów, gdyż oprócz ryzyka zniszczenia będą one nam po prostu przeszkadzały. Podczas malowania będziemy potrzebowali „pola manewru” warto jest więc pomyśleć o tym już teraz. Usuńmy wszystko co może nam ograniczać dostęp do ściany. Ramki włączników światła i kontaktów możemy odkręcić lub zabezpieczyć przy pomocy taśmy malarskiej- podobnie jak inne elementy, których nie chcemy zabrudzić. Większe przedmioty przykrywamy przy pomocy folii lub tektury malarskiej.

 

Kiedy mamy za sobą przygotowanie pomieszczenie możemy zabrać się za bardzo ważną rzecz jaką jest odpowiednie przygotowanie ściany. Jeżeli ściana jest pomalowana i chcemy ją tylko przemalować powinniśmy umyć ją i odtłuścić używając w tym celu mydła malarskiego. Pomalowanej ściany nie gruntujemy. Gruntu używamy wówczas, gdy mamy do czynienia z powierzchnią niespójną- sypką (świeże tynki, gładzie, szpachlówki do ubytków). Jeżeli przejedziemy ręką po ścianie i na dłoni zostanie nam pył ze ściany jest to znak, że należy ścianę zagruntować. Zwykle używa się gruntu zalecanego pod dane farby ścienne. Jeżeli używamy farb Duluxa, powinniśmy wyposażyć się w grunt dedykowany dla tego produktu. Pamiętajmy jednak by grunt rozcieńczać jeżeli takie jest zalecenie na opakowaniu. Jeżeli nie postąpimy w ten sposób efekt wcale nie będzie lepszy- jak wielu osobom się wydaje. Nie rozcieńczamy także gruntu w farbie- jak zalecają malarze z minionej epoki. Grunty rozcieńcza się wodą. Od przygotowania ściany do malowania będzie zależeć sukces naszego przedsięwzięcia. Nie warto jest więc bagatelizować powyższych wskazówek.

 

Kiedy mamy przygotowane ściany do malowania, warto się jeszcze zastanowić w jaki sposób odciąć sufit od ściany. Przyjętym standardem jest zostawianie białego paska odcinającego. Jest to metoda dobra w szczególności jeżeli nie mamy pewności co do równości ścian. Niektórzy jednak domalowują ścianę do samego narożnika- jeżeli mamy taką wizję, również nic nie stoi na przeszkodzie by tak zrobić. Jeżeli chcemy jednak odciąć ścianę zostawiając pasek, możemy wykonać go przy użyciu taśmy odcinającej lub specjalnego wałka odcinającego.

 

Teraz możemy przystąpić do malowania właściwego. Pamiętajmy by malować powierzchnię całej ściany nie przerywając czynności. Jeżeli przerwiemy malowanie w połowie ściany wówczas zacznie ona podsychać i przy wznowieniu malowania będzie się odklejać. Koniecznie należy malować całe powierzchnie. Ponadto ogólnie przyjętą zasadą malarską jest malowanie ścian w kierunku od okna do drzwi. Ma to związek z powstawaniem smug podczas malowania. Maluje się przeważnie dwie warstwy. Drugą warstwę farby nakładamy po całkowitym wyschnięciu pierwszej.

---

Pomysły na wieczór kawalerski i panieński


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybierać farby do domu?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Wiosna to idealny czas na wprowadzanie w życie zaplanowanych zmian. Jest to okres, w którym chętnie podejmujemy decyzje dotyczące domowych remontów czy delikatnych zmian kosmetycznych.

Wiele osób zatrudnia w tym celu fachowców. Są jednak czynności, które jeżeli tylko mamy odrobinę chęci możemy wykonać samodzielnie. Do jednej z nich z pewnością należy malowanie. Nie jest to czynność łatwa, lecz przy odrobinie wiedzy i zdolności manualnych nie powinniśmy mieć kłopotów z pomalowaniem mieszkania a wręcz możemy czerpać z tego przyjemność.

 

Kiedy przystępujemy do malowania domu lub mieszkania bardzo często nie zastanawiamy się nad rodzajem farby do wnętrz lecz jej kolorem. Niejednokrotnie miałem okazję widzieć, że klienci sklepów z farbami nie kierują się przeznaczeniem farby lecz jej barwą. Pamiętajmy by wybierając farbę do wnętrza zwrócić uwagę na fakt czy nadaje się ona do pomieszczenia, w którym chcemy ją zastosować, czy jest ona odporna na zmywanie i jaki to jest rodzaj produktu. Obecnie dostępne farby możemy podzielić w prosty sposób na akrylowe i lateksowe. Farby akrylowe jest to podstawowy rodzaj farb emulsyjnych- doskonale nadają się do malowania sufitów i powierzchni, co do których zachodzi małe prawdopodobieństwo zabrudzenia. Farby lateksowe ze względu na wysoką zawartość żywicy akrylowej- nadają się do pomieszczeń, w których zachodzi potrzeba zmywania ścian np. pokój dziecka, przedpokój, korytarz itp. Jeżeli chcemy pomalować pomieszczenia wilgotne takie jak: kuchnia czy łazienka pamiętajmy by wybierać farby do kuchni lub łazienki. Są to zwykle wyodrębnione kolekcje, wzbogacone w środki przeciwgrzybiczne by zapewnić powłoce dłuższą żywotność i świeży wygląd.

 

Natomiast wracając do kwestii barwy warto jeszcze wspomnieć, że kolory wymalowań na opakowaniu lub wystawie, mogą znacząco różnić się od pomalowanej tą samą farbą ściany w naszym domu. Powodów może być kilka. Po pierwsze, w sklepach przeważnie dominuje oświetlenie jarzeniowe, które rozjaśnia kolory. Warto jest więc wziąć ten aspekt pod uwagę. Po drugie, kolory wymalowane na niewielkiej powierzchni wydają się być jaśniejsze. Kiedy więc pomalujemy danym kolorem całą ścianę może okazać się, że nie o taki kolor nam chodziło. Warto jest więc robić próby koloru już w domu, przy naturalnym świetle. Niektórzy producenci farb wypuszczają na rynek niewielkie testery dzięki, którym jesteśmy w stanie sprawdzić kolor w domu przed zakupem właściwego opakowania. Jeżeli więc nie mamy pewności czy kolor będzie odpowiedni warto zakupić taki tester koloru.

 

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kiedy warto decydować się na odkurzacz centralny?

Autorem artykułu jest Ecotechnika



Budowa domu należy do jednej z droższych i bardziej odpowiedzialnych decyzji w naszym życiu. W artykule opisujemy zalety jednych z udogodnień znajdujących się w domach, jakimi się systemy centralnego odkurzania.

Nie powinno to dziwić, przecież na stałe łączymy się z danym miejscem, od którego już będziemy uzależnieni. Jest to jednak, rzecz jasna, zaleta. Każdy chce mieć swoje własne cztery ściany, by czuć się pewnie i bezpiecznie.

Decydując się na budowę domu, poza samym projektem, już na początku musimy zdecydować się na to, czy będą się tam znajdować poszczególne elementy. Jednym z takich elementów są na przykład odkurzacze centralne. To właśnie już podczas jego budowy powinniśmy zdecydować, czy chcemy korzystać z tego udogodnienia. Montaż systemu centralnego odkurzania w późniejszym czasie będzie znacznie utrudniony, jeśli nie niemożliwy.

W jakim domu sprawdzi się taki system centralnego odkurzania? Przede wszystkim w wielopoziomowych oraz takich z dużym metrażem. Doskonale spiszą się również w hotelach i w zakładach przemysłowych. Dzięki takiemu systemowi można znacznie ułatwić codzienne sprzątanie. Poniżej przedstawię zasady działania takiego odkurzacza.

Odkurzacze centralne składają się z głównej jednostki ssącej, która najczęściej jest montowana w piwnicach, z instalacji rurowej wewnątrz budynku, a także z poszczególnych gniazd ssących różnego rodzaju i typu znajdujących się w ścianach lub w podłogach na wszystkich poziomach w najbardziej dogodnych miejscach. Odkurzacz taki działa wtedy, gdy do gniazda ssącego podłączy się rurę lub dodatkowo wciśnie przycisk na rączce (w zależności od wyboru opcji). Tego typu sprzęt jest znacznie silniejszy, niż standardowy, klasyczny odkurzacz. Dodatkowo, działa ciszej niż jego „samodzielne” odpowiedniki. Są też bardziej ekologiczne i nie wydmuchują do pokoi alergenów i innych szkodliwych bakterii.

Odkurzacze centralne mają też wady. Ich minusem jest dość wysoka cena początkowa wymagająca inwestycji, która zwraca się dopiero po pewnym czasie. Do ich wad należy również konieczność regularnej konserwacji.

---

Więcej informacji na temat zalet odkurzaczy centralnych


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak działa słoneczny kolektor próżniowy?

Autorem artykułu jest MARIUSZ PAWŁOWICZ



Poszukując alternatywnych źródeł ogrzewania ciepłej wody użytkowej prędzej czy później natrafimy na kolektory słoneczne. Urządzenie, które wykorzystując energię promieniowania słonecznego ogrzewa wodę użytkową niemal, że za darmo.

Kolektory typu „heat pipe” (rurka cieplna), gdzie czynnik grzewczy nie przepływa bezpośrednio przez kolektor, a odbiór ciepła następuje jedynie w głowicy urządzenia. Ten typ kolektora składa się z kilku do kilkudziesięciu rur szklanych o wysokiej próżni wewnątrz. W każdą rurę próżniową wbudowany jest absorber z zamocowaną rurką, substancja znajdująca się w niej już przy +30oC zostaje doprowadzona do wrzenia, skrapla się w umieszczonym na końcu parownika skraplaczu, ogrzewa go i dzięki zakotwiczeniu w magistrali zbiorczej przekazuje ciepło przepływającemu przez nią czynnikowi roboczemu. Próżnia gwarantuje minimalne straty ciepła do otoczenia, co umożliwia prace kolektora przez cały rok, nawet podczas ujemnych temperatur w okresie zimowym.

Technologia i materiały użyte w nowoczesnych kolektorach „heat pipe” pozwalają na ich błyskawiczny rozruch oraz umożliwiają uzyskanie dużych wartości mocy urządzeń. Uzysk energetyczny z jednego metra kwadratowego kolektora może być nawet trzykrotnie większy niż uzysk z tej samej powierzchni w kolektorze płaskim. Ostatecznie oznacza to, że do ogrzania tej samej ilości wody potrzebujemy dużo mniejszej ilości kolektorów.

Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość pozyskiwania energii rozproszonej przez co kolektor spełnia swoje funkcje nawet podczas dni pochmurnych, gdy na zewnątrz panują temperatury dodatnie. W przypadku tej technologii został zmniejszony problem przegrzewania się instalacji. Czynnik grzewczy przepływa jedynie w głowicy kolektora, oznacza to narażenie jego w niewielkiej ilości na zbyt wysoką temperaturę. W systemie tym nie ma konieczności zakrywania powierzchni kolektora podczas nieobecności i braku odbioru energii.

Rozwiązania zastosowane w kolektorach „heat pipe” gwarantują wysoka niezawodność eksploatacyjną nawet w długich okresach stagnacji instalacji i podczas wysokiego nasłonecznienia, co przekłada się bezpośrednio na wysokie bezpieczeństwo całej pracy układu. Kolektory te korzystają z najnowszych rozwiązań techniki solarnej, charakteryzują się najwyższą sprawnością optyczną i najwyższymi rocznymi uzyskami energetycznymi.

---

http://remontstarejchaty.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Instalacja sanitarna - z czego ją wykonać?

Autorem artykułu jest Michał Kurzydłowski



Niemal każdy, kto stoi przed remontem lub montażem instalacji sanitarnych w swoim domu wcześniej czy później musi podjąć decyzję: z czego je wykonać. Wiadomo, że każdy producent swoje chwali. Warto więc znać wady i zalety różnych technologii.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, instalacje sanitarne można wykonać w różnych technologiach. Do wyboru mamy między innymi instalacje z miedzi, z polipropylenu, stali oraz pex-al-pex. Co warto wiedzieć na ich temat? Ponieważ na temat zalet danych technologii bez problemów można uzyskać informacje u producentów, w artykule tym skoncentrujemy się na wadach.

Instalacje sanitarne wykonane ze stali i miedzi.

Ponieważ miedź jest zasadniczo miękkim metalem, instalacje z niej wykonane są bardzo podatne na urazy mechaniczne. Ponadto w instalacji wodnej wykonanej z miedzi znajdują się rzecz jasna jony miedzi, które następnie (w przypadku instalacji wody użytkowej) przedostają się do organizmu. Grozi to nadmiarem miedzi w organizmie, który skutkuje poważnymi problemami zdrowotnościowymi. W tego typu instalacjach od czasu do czasu może się też trafić zimny lut, który potrafi zacząć przeciekać dopiero po roku czy dwóch latach. Jedną z najistotniejszych wad instalacji stalowych jest natomiast wysoka podatność na korozję (ocynk traci swoje właściwości ochronne powyżej temp. 60 st. C.). Ważny też jest fakt, iż wewnętrzna strona stalowych rur jest chropowata, przez co z czasem ich przekroje ulegają zmniejszeniu.

Instalacje z tworzyw sztucznych

Choć Polipropylen jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technologii stosowanych w instalacjach wody użytkowej, ma ona swoje wady. Jedną z nich jest podatność na płomienie ognia, oraz wzrost temperatury (duża rozszerzalność cieplna). Oczywistym jest fakt, że instalacji centralnego ogrzewania przy kotle na paliwo stałe nie możemy wykonać w całości z polipropylenu. Trochę lepsze parametry będzie miała instalacja wykonana z PEX'a, niemniej ta też nie może pracować w temperaturze wyższej niż 95st. C. Rury wykonane w tej technologii są podatne na zgniecenie lub zagięcie.

Te krótkie rozważania można podsumować następująco: nie ma instalacji sanitarnej bez wad. Niemniej starannie rozważając projekt instalacji, która będzie miała funkcjonować w naszym domu, zapewne uda nam się wybrać tę optymalną.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Energooszczędny dom – Wymiana żarówek to nie wszystko.

Autorem artykułu jest Krzysztof Węgliński



Wszyscy wiedzą, że energooszczędne oświetlenie to wymiana żarówek na takie, lktóre mają moc świetlną porównywalną z aktualnymi a mniejszy pobór mocy. Czy to wszystko co można zrobić dla energooszczędnego domu? Oczywiście, że nie.

Co jeszcze mogę zrobić?

Przede wszystkim zacznijmy od tego czy nasz dom jest oświetlony prawidłowo. Sprawdźmy czy nie ma miejsc w których przydałoby się dodatkowe oświetlenie. Dla przykładu, mamy swoje ulubione miejsce do czytania. Gdzieś w rogu, koło biblioteczki, natomiast w pomieszczeniu jest tylko główne światło górne. Pięć dużych żarówek świeci się w czasie kiedy książkę mogłaby oświetlać nam tylko jedna żarówka umieszczona zaraz przy naszym fotelu do czytania.

Zwróćmy uwagę także na kolorystykę pomieszczenia. Na przykład warto pamiętać o takiej właściwości kolorów jak pochłanianie światła (stąd biorą się kolory). Czarny pochłania wszystkie kolory, natomiast biały je odbija w związku z czym do oświetlenia jasnego pokoju będzie potrzeba znacznie mniej światła niż do ciemnego. W dwukolorwych pomieszczeniach (np. 3 ściany białe i jedna ciemnozielona) warto wykorzystać ten fakt umieszczając więcej światła przy ścianach jasnych dzięki czemu rozświetlimy również tą ciemną, natomiast ustawiając światło przy ciemnej ścian1224035_76240891_kopiaie możemy uzyskać ciekawszy klimat, jednak kosztem rozświetlenia pomieszczenia.

Inną sprawą jest też dobór odpowiednich żyrandoli, czy lampek. Chodzi o to, żeby elementy nie przepuszczające światła nie przesłaniały źródła światła w efekcie zmuszając nas do wykorzystania większej ilości żarówek by oświetlić pomieszczenie, oraz sprawdźmy czy odbłyśniki odbijają dostatecznie dużo światła. Czy plafon nie jest zbyt ciemny? Pamiętaj o tym wybierając nowe elementy oświetlenia do swojego domu.

Skoro już zmieniamy żyrandole pomyślmy także o tym aby oprawy były skierowane w miejsca, które mają być oświetlone. Dla przykładu: Mamy znów nasze ulubione miejsce do czytania książek. Zdecydowaliśmy się zamontować tam oświetlenie na stałe przymocowane do ściany. Skierowanie opraw na ściany może nam pomóc uzyskać niezły efekt wizualny, tylko czy oświetla wystarczająco czytaną książkę? Czy jednak znów zapalimy główne światło tylko dlatego, że nowa lampka nie spełnia swojej funkcji?

 

Wszystkie te zabiegi powodują dodatkowe koszty, to prawda. Więc dlaczego? Z kilku powodów, po pierwsze wymiana to jednorazowy wydatek, który prędzej czy później trzeba będzie popełnić. Po drugie robimy to nie tylko dla energooszczędnego domu ale również dla własnego komfortu, bo czymże innym jest oświetlenie dostosowane do własnych wymagań?

Jak to rozplanować?

Jeśli czujesz, że jednorazowo koszta Cię przerastają i zastanawiasz się jak rozplanować całość w kolejności , śpieszymy z pomocą. Zacznij od projektu wszystkich rzeczy, które musisz zrobić. Następnie zacznij wymieniać żarówki i oprawy jako pierwsze te, które świecą się najdłużej w ciągu całego dnia. Następnie resztę żarówek. Potem pomyśl o dodatkowym oświetleniu, które uzupełni braki w newralgicznych miejscach twojego domu (Nasz przykład kącika czytelniczego).  Na koniec zostaw sobie malowanie ścian, ew. wymianę okien na większe czy usuwanie drzwi i pozostawianie zwykłego przejścia.

Ostatnia uwaga. Niektórzy polecają moduły LED do domu. Nadają się one wyłącznie pod zastosowania reklamowe. Nie używaj ich w domu.

---

Oświetlenie LED,

Moduły LED, taśmy i diody LED.

Twój dom - nasze oświetlenie.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kotły gazowe.

Autorem artykułu jest Józef Łuczak



Kocioł gazowy to ekologiczne i w miarę ekonomiczne źródło ciepła dla domu. Można je podzielić według sposobu montażu na kotły wiszące i stojące. Dalsze różnice to podział na kotły jedno funkcyjne i dwu funkcyjne. Kocioł jedno funkcyjny to taki, który  zasila tylko instalację centralnego ogrzewania.  

Kocioł jedno funkcyjny może współpracować z osobnym podgrzewaczem, jest to na ogół zasobnik pojemnościowy z zamontowanym wewnątrz wymiennikiem (wężownicą).

Dwu funkcyjny, dodatkowo spełnia jeszcze drugą pracę przez wbudowany dodatkowy element do grzania wody i z takiego kotła mamy także dodatkowo ciepłą wodę. Ale trzeba tu zaznaczyć, że jest to układ przepływowy.

Cała regulacja ogrzewania odbywa się automatycznie, bez ingerencji użytkownika, chyba że zamontowana instalacja ma błędy wykonawcze. Mogą to być błędy; za małe średnice rur, złe spadki ułożonych przewodów, nie odpowiednie zawory  niemożność wyprowadzenia powietrza itp.

Kotły na paliwa stałe oraz olej opałowy są to urządzenia jedno funkcyjne.

Przez łatwość rozbudowy kotła gazowego na dwu funkcyjny są one bardzo popularne. Dlatego jedno- czy dwu funkcyjny takie pytanie stawiają najczęściej osoby, które chcą by dom był ogrzewany gazem.

Kocioł jedno funkcyjny jest tańszy od kotła dwu funkcyjnego, z powodu mniejszej ilości elementów wbudowanych w samym kotle, ale trzeba do niego zamontować osobny zbiornik do podgrzewania wody użytkowej, dzięki czemu można magazynować ciepłą wodę i korzystać bez ograniczeń. Do takiej instalacji można dobudować cyrkulację, i wówczas po odkręceniu zaworu baterii mamy od razu ciepłą wodę bez oczekiwania. Rozwiązanie takie (kocioł jedno funkcyjny + zasobnik wody) jest bardziej funkcjonalnym można korzystać z kilku kranów jednocześnie a ubywającą ciepłą wodę z zasobnika kocioł na pewno zdąży podgrzać, co przy kotle dwu funkcyjnym byłoby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Zamontowanie kotła jedno funkcyjnego z zasobnikiem jest trudniejsze aniżeli instalacja  dwu funkcyjnego z powodu większej ilości elementów, które należy zamontować w tej instalacji.

Zasobnik jest zaizolowany pianką i czas nim wystygnie jest dość długi. Zasobniki są w wykonaniu stojący lub wiszący, pionowy albo poziomy.  Można go kupić razem z kotłem jednej firmy lub składankę różnych firm, z zamontowaniem i połączeniem takiego zestawu poradzi sobie zapewne każdy instalator.

Kocioł dwu funkcyjny jest dużo tańszy od już wyżej wymienionego kompletu złożonego z kotła jedno funkcyjnego i podgrzewacza wody, angażuje mniej miejsca. Grzeje tyle wody ile może podgrzać, ale strumień tej wody przygotowany w podgrzewaczu przepływowym jest ograniczony a temperatura ciepłej wody w kranie nie jest niestabilna. Zmienia się wskutek zmiany ciśnienia wody w instalacji czy odkręcenia zaworu w innym pomieszczeniu.

Do uruchomienia podgrzewacza, potrzeba dużego przepływu wody, co nie wspomaga jej oszczędzania. I jeszcze jedna ważna sprawa w instalacji z podgrzewaczem przepływowym nie stosuje się cyrkulacji ciepłej wody,  gdy mamy bardzo rozległą instalację, to na ciepłą wodę trzeba czekać nawet do kilkadziesiąt sekund. Jest to również element nie sprzyjający oszczędzaniu.

Sumując powyższe; gdy mamy wszystkie krany blisko, mała ilość ludzi korzystających wówczas kupujemy kocioł dwu funkcyjny, mimo, że jest droższy. Jeżeli instalacje jest rozległa, jest potrzebna większa ilość wody ciepłej, większa ilość korzystających z tego układu, wydaje się lepiej zastosować tańszy kocioł, w sumie jednak droższy zestaw ale bardziej funkcjonalny i bardziej mobilny.

---

Instalacje w domu


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zamontować korytka kablowe?

Autorem artykułu jest Krzysztof Fratczak



Korytka kablowe są używane do zakładania instalacji elektrycznych w nowopowstałych budynkach mieszkalnych i użytkowych, a także podczas renowacji instalacji. Korytek używać można zarówno w mieszkaniach, jak i na klatkach schodowych, w piwnicach i hangarach. W jaki sposób należy je montować?

Prostym sposobem montażu korytek kablowych do podłoża jest przybijanie ich lub przykręcanie. Choć to pierwsze jest mało eleganckim i niezbyt polecanym  sposobem instalacji korytek kablowych. Inną opcją, bardzo wygodną, jest używanie kołków do szybkiego montażu. Zakładając korytka kablowe po raz pierwszy najlepiej zdecydować się na korytka perforowane, gdyż są one zdecydowanie łatwiejsze w montażu przez co również mniej czasochłonne.

Innym bardzo popularnym sposobem, aby przymocować korytka kablowe do podłoża jest jego przyklejenie. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie , montaż należy rozpocząć od oczyszczenia podłoża z kurzu i brudu. Następnie przystępujemy do montażu używając przeznaczonego do takich celów kleju. Klej wyciskamy na spodnią stronę korytka kablowego w jego centralnej części uważając jednak by nie wycisnąć go zbyt dużo. W innym wypadku klej wypłynie spod korytka tworząc wokół niego nieestetyczne plamy.

Następnie dociskamy korytko kablowe do oczyszczonego podłoża dzięki czemu klej rozleje się równomiernie przytwierdzając koryto do ściany czy podłogi. Tak przytwierdzone korytko należy pozostawić do wyschnięcia kleju zanim zaczniemy umieszczać w nim kable. Montaż można rozpocząć już po godzinie, chociaż w normalnych warunkach pełną trwałość klej osiąga po upływie 24 godzin. Okres ten może być dłuższy jeśli w pomieszczeniu panuje duża wilgotność lub temperatura jest niższa od 5 stopni Celsjusza. W tak umocowanych korytkach kablowych umieszczamy kable pamiętając by stosować się do zasad montażu określających maksymalne obciążenie koryt.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Planujesz remont ? Sprawdź, jak uniknąć błędów

Autorem artykułu jest Irena Zobniów



Remont mieszkania czy domu, zwłaszcza przeprowadzany kompleksowow we wszystkich pomieszczeniach to zazwyczaj kosztowna inwestycja na wiele lat. Jeśli zamierzamy przeprowadzić remont na włąsną rękę, warto wiedzieć, jak uniknąć błędów, które mogą nas kosztować nie tylko wiele pieniędzy, ale również nerwów.

Niewłaściwy dobór materiałów

Jeśli posiadamy powierzchowną wiedzę na temat przeprowadzania remontu, powinniśmy skonsultować dobór materiałów z fachowcem. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której zakupimy niewłaściwe materiały kierując się na przykład atrakcyjna ceną i zachętą sprzedawcy. Materiały powinny zostać dobrane przede wszystkim pod względem ich jakości wykonania i właściwości, jak odporność na zniszczenia, trwałość, estetyka.

 Niesolidne przygotowanie podłoża

Istotną kwestią, wpływająca na jakość wykonanych prac jest uprzednie przygotowanie remontowanej powierzchni. Niedokładne oczyszczenie podłoża z brudu, kurzu czy tłuszczu może spowodować, iż klej farba, czy inny nakładany materiał nie będzie trzymał się powierzchni, co nie tylko wpłynie negatywnie na wygląd, ale także będziemy zmuszeni wykonać wiele poprawek lub nawet przeprowadzić prace jeszcze raz. Pamiętajmy więc o tym, aby przed rozpoczęciem prac starannie przygotować podłoże i jednocześnie dobrze zabezpieczyć wszelkie urządzenia, meble i miejsca, które mogą ulec ubrudzeniu bądź uszkodzeniu w trakcie remontu.

 Źle przygotowany harmonogram prac

Kolejność wykonywania poszczególnych prac remontowych jest niezwykle istotna. Często popełnianym błędem jest rozpoczynanie remontu od malowania bądź tapetowania ścian, a w późniejszej kolejności wykonywanie prac glazurniczych, podczas których powstaje dużo kurzu i pyłu. Zdarza się również, iż wykonując remont zostawiamy na koniec prace związane z instalacjami elektrycznymi. Jest to duży błąd, gdyż może się okazać, iż po położeniu tapet lub tynków konieczne będzie przesunięcie w ścianie okablowania lub wymiana gniazdek, co spowoduje uszkodzenie lub zniszczenie wyremontowanych powierzchni ścian.

Brak fachowej wiedzy

Decydując się na samodzielne remonty musimy mieć świadomość, iż niektóre prace będą wymagały od nas specjalistycznej wiedzy i dużej precyzji wykonania. Niezwykle ważna jest wiedza na temat wykonywania wszelkich instalacji, np. elektrycznych, czy hydraulicznych.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku montażu elektryki, gdyż na skutek nieuwagi możemy doprowadzić do zwarcia instalacji, a nawet zostać porażeni prądem. Warto zatem prace instalacyjne zlecić fachowcom lub osobie posiadającej doświadczenie w tego typu pracach.

Dużej wiedzy wymaga również montaż okien. Nieznajomość tej sztuki może spowodować, iż nasze okna będą niewłaściwie usadowione i wypoziomowane lub źle uszczelnione, a zatem nasze pomieszczenia będą w niewłaściwy sposób wentylowane.

---

Irena Zobniów

Remonty


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 25 października 2011

Oznaczenia kabli i przewodów elektrycznych

Autorem artykułu jest Adam Bomba



W artykule tym postaram się przybliżyć oznaczenia kabli i przewodów elektrycznych. Dla laika skróty takie jak YKY czy YDY-p brzmią tajemniczo. Mam nadzieję że uda się rozwiać te wątpliwości. Zapraszam.

Gdy zaczynamy przygodę związaną z budową domu prędzej czy później dojdziemy do momentu projektowania instalacji elektrycznej. Instalacje taką należy przeprowadzić dokładnie i z głową, gdyż poprawianie elektryki może sporo kosztować. Zalecamy aby przeprowadzenie instalacji elektrycznej zlecić profesjonalistom z kilku względów: raz, że przeprowadzanie jej samemu może być niebezpieczne dla amatora, a dwa, że błędnie przeprowadzona może kosztować zbyt dużo aby ją poprawić.

Najbardziej popularne przewody elektryczne to kable ziemne czyli w skrócie YKY oraz przewody instalacyjne używane w budynkach a więc YDY i YDYp. Przewody YDY i YDYp to przewody wykonane z drutu w obudowie pcv które stosujemy zarówno pod tynkiem jak i na tynku. Przewody te kładzie się zwykle w pomieszczeniach suchych gdyż nie są zbyt odporne na wilgoć. Popularne rozmiary tych przewodów to 3x 1,5 i 3x 2,5. Liczba 3 oznacza liczbę żył w tym przewodzie. Kable ziemne YKY natomiast są używane przede wszystkim do układania w ziemi, w rurach karbowanych czyli tzw peszlach oraz liniach zewnętrznych czyli mają zastosowania bardziej przemysłowe. Można również wymienić przewody spawalnicze o oznaczeniu Ons, przewody komputerowe, alarmowe- YTDY, warsztatowe OWY, samochodowe YLYs i wiele innych na które zabrakłoby miejsca w tym artykule.

Na co chciałbym zwrócić uwagę to przede wszystkim na długowzroczne planowanie instalacji, a gdy chcemy samemu koniecznie ją przeprowadzić należy poprosić o poradę wykwalifikowanych sprzedawców.

---

Hurtownia elektryczna


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zasady prowadzenia przewodów elektrycznych

Autorem artykułu jest Adam Bomba



Instalacja elektryczna to jeden z ostatnich etapów budowy domu. Bezpieczeństwo, to cel który powinien nam przyświecać. W artykule tym dowiecie się jak ją profesjonalnie przeprowadzić.

Przeprowadzając inwestycje budowlane jednym z ostatnich etapów jest przeprowadzenie instalacji elektrycznej. Jest to krok, którego nie powinniśmy przeprowadzać sami a raczej zlecić profesjonaliście. Właściwy dobór i ułożenie przewodów zapewni bezawaryjne działanie instalacji, niekompletne zaś czy niechlujne, w najlepszym wypadku spowoduje koszty dodatkowej re instalacji a w najgorszym wypadku zagrożenie życia.

Przewody powinny być układane poziomo lub pionowo, i w zależności od ich rodzajów powinny być prowadzone w tzw. korytkach kablowych lub bezpośrednio na powierzchni ściany, podłogi. Podstawowa zasada kładzenia przewodów jest taka, iż przewody jednożyłowe kładzie się w wyżej wymienionych korytkach, ewentualnie rurach natomiast te wielożyłowe możemy kłaść bezpośrednio na powierzchni. W zależności od powierzchni na której prowadzimy przewód powinien on być umiejscowiony 30 cm od krawędzi podłogi lub sufitu natomiast tylko 15 cm gdy prowadzimy przewód pod oknem.

Przewody elektryczne powinny być odpowiednio zabezpieczone. Bezpieczeństwo użytkowania to główna zasada każdej instalacji elektrycznej. Należy również pamiętać o odpowiednim oznaczeniu elementów instalacji w rozdzielnicy elektrycznej- ułatwia to późniejsze zlokalizowanie wadliwych urządzeń. Kolejnym punktem, który zapewni nam spokojny sen jest odpowiednie zaplanowanie gniazd tynkowych. Odpowiedni dobór ilości spowoduje brak przeciążenia instalacji elektrycznej, która w skrajnych przypadkach doprowadza do pożaru. Jeśli więc nie jesteśmy certyfikowanymi elektroinstalatorami najlepiej zlecić te zadanie profesjonalistom.

---

Hurtownia elektryczna Meskon-hurt


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Remont pokoju dla dziecka

Autorem artykułu jest Irena Zobniów



Wszelkie prace remontowe w naszym mieszkaniu wymagają nie tylko dużego wkładu pieniężnego, ale przede wszystkim dobrze przemyślanej strategii i jasno określonego celu. Planując remont pokoju dla dziecka powinniśmy kierować się stworzeniem ładnego i przytulnego wyglądu, a także bezpieczeństwem naszej pociechy.

Jeśli zamierzamy wykonać remonty pokoju dla dziecka w wielu przedszkolnym lub szkolnym, zaplanujmy prace remontowe w okresie wakacyjnym , kiedy dziecko przebywa na kolonii, obozie lub innym wyjeździe. Natomiast przygotowując pokój dla noworodka warto pomyśleć o tym kilka miesięcy przed pojawieniem się nowego członka rodziny, aby uchronić mamę przed nadmiernym stresem oraz nie narażać jej organizmu na wszelkiego rodzaju chemikalia występujące w farbach i klejach.

Poniżej przedstawiam w kilku punktach, jak odpowiednio przygotować się do remontu pokoju dziecka.

1. Rozplanowanie przestrzeni.

Zarówno niemowlę, jak i dziecko kilkuletnie powinno w swoim pokoju mieć wyraźnie oddzielone strefy snu, zabawy, nauki lub ewentualnie spożywania pokarmów. Dzięki temu dziecko będzie czuło się swobodnie i nie będzie niepotrzebnie rozpraszało swojej uwagi w trakcie wykonywania poszczególnych czynności.

2. Wybór mebli


Wyposażenie pokoju dla dziecka jest ważnym elementem, a  wybór poszczególnych mebli powinien być podyktowany przede wszystkim względami użytkowymi. Ważne jest, aby były one wysokiej jakości oraz odporności na uszkodzenia, gdyż będą musiały posłużyć dziecku przez wiele lat.

3. Ściany

Warto dobrze zastanowić się, czy na ścianach chcemy położyć tapety, czy może pomalować je farbą. W przypadku pokoju dla niemowlaka dobrym wyjściem jest tapeta z bajkowym wzorem, która nada pomieszczeniu ciepła i przytulności. Dla starszych dzieci warto pomalować pokój farbą zmywalną, dzięki czemu z łatwością usuniemy "malarskie eksperymenty" naszej pociechy z powierzchni ściany. Wybierając farbę pamiętajmy o tym, aby posiadała ona atest antyalergiczny, co ma istotny wpływ na bezpieczeństwo naszego dziecka.
Kolory ścian powinny być delikatne, pastelowe, budujące przyjazną atmosferę w pokoju.

4. Podłoga

W przypadku pokoju dla dziecka podłoga powinna być wykonana z wytrzymałego tworzywa. Drewniane panele są dobrym rozwiązaniem, jednak nalezy pamiętać o tym, aby do lakierowania jego pwierzchni uzyć lakieru wodorozcieńczalnego, który nie wydziela szkodliwych dla zdrowia oparów. Alternatywą dla paneli jest wykładzina PCV, która jednak jest mniej odporna na zniszczenie, lecz dużo tańsza niż panele z drewna. Można także pomyśleć o wykładzinie dywanowej, która nada pokojowi estetyczny i ciepły wygląd, lecz minusem tego rozwiązania jest trudność w utrzymaniu jej higieny i czystości.

5. Bezpieczeństwo

Decydując się na wykonanie remontu dla dziecka pamiętajmy o tym, aby wszelkie wyposażenie pomieszczenia oraz użyte do remontu materiały spełniały najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Meble i urządzenia nie mogą posiadać ostrych kantów i wystających elementów. Szczególna uwagę należy przywiązać do instalacji elektrycznych: gniazdka powinny posiadać ochronne zaślepki,a  kable należy ukryć pod wykładziną lub zabezpieczone specjalnymi osłonkami.

6. Wybór fachowca

Remont pokoju dla dziecka powinien być wykonany z największą precyzją i estetyką. Wybór firmy, która wykonuje tego typu remontu może być zadaniem trudnym i zanim podejmiemy decyzję warto poznać oferty oraz referencje kilku firm. Możemy zatem zasięgnąć porady rodziny i bliskich, którzy korzystali juz z usług danej firmy i mogą polecić odpowiedniego fachowca. Dobrym sposobem na znalezienie firmy sa zlecenia remontowe przez internet, dzięki czemu w  wygodny sposób będziemy mogli porównać firmy remontowe z naszej okolicy.

---

Irena Zobniów

remontowanie.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 24 października 2011

Malowanie w domu - jak się to robi ?

Autorem artykułu jest Alek



Generalnie większość właścicieli mieszkań i domów ma wyobrażenie o tym co trzeba zrobić aby odświeżyć ściany po kilku latach mieszkania. Trzeba wynieść lub zabezpieczyć meble, zdjąć ze ścian co się da i położyć nową farbę. Jak samemu zrobić to wygodnie, sprawnie i zaoszczędzić znaczne kwoty na malarzach? Poniżej praktyczne wskazówki

Na wstępie chciałbym podkreślić , że możemy sobie oszczędzić istotnych wydatków na zatrudnianiu malarzy i kupowaniu farby o komputerowo ustalonym kolorze jeśli tylko nie jesteśmy całkowicie zagonieni pracą zawodową, dysponujemy jednym lub dwoma wolnymi weekendami i odrobiną ochoty. Dobrze też jest móc podzielić malowanie przykładowo parteru domu na dwa etapy np. w jeden weekend salon z kuchnią, a w drugi np. łazienka, korytarz i ewentualna sypialnia. Łatwiej będzie nam zorganizować robotę i rodzinie przeżyć. Taki układ umożliwia przesuwanie mebli lub przenoszenie rzeczy w obrębie kilku metrów jednej kondygnacji bez uciążliwego biegania po schodach. Choć niewątpliwie najlepiej robić malowanie gdy rodzina wyjeżdża na urlop lub długi weekend z dziadkami.

Zaczynamy zatem od wyniesienia lub przesunięcia ciężkich mebli do sąsiadujących pomieszczeń. Jeśli łóżka czy szafy nie można zabrać gdzie indziej, zabezpieczamy je folią malarską, jeśli tą najcieńszą to co najmniej dwukrotnie złożoną (łatwo się dziurawi). Opróżniamy pokój także możliwie z wszelkich pozostałych sprzętów. Zdejmujemy firankę i zasłony wraz z karniszami oraz ewentualne rolety materiałowe wewnętrzne. Tutaj praktyczna uwaga. Zdemontujmy tylko łatwo do zdjęcia części karniszy i mechanizmu rolet. Stratą czasu jest całkowite wykręcanie wsporników wraz ze śrubą mocującą do ściany. Często śruby te ciężko się odkręcają i po paru próbach główkę śruby mamy „wyrobioną” więc ciężko będzie ją w ogóle odkręcić. Zamiast pocić się i rzucać mocne słowa zostawmy je w spokoju. Nasz syn, wnuk lub przyszły właściciel „lokalu” też musi mieć coś do roboty. Wsporniki wygodniej jest zabezpieczyć taśmą malarską. Po malowaniu szybko ją zdejmujemy i równie szybko zakładamy karnisze. Podobnie jest z włącznikami, gniazdkami elektrycznymi i wszelkimi innymi trudnymi do ściągnięcia ze ścian przedmiotami. Lampy na suficie także broń Panie Boże nie ściągamy (porażenie prądem zdarza się nawet najbardziej pewnym siebie, domorosłym fachurom). Robimy tak: dookoła krawędzi mocowania lampy przy suficie (na ogół jest to okrągły płaski „spodek”) lepimy szeroką taśmę malarską (5 cm) tak aby część taśmy wystawała wolna w dół. Wtedy do wystającej części taśmy przylepiamy ucięty kawałek folii malarskiej (lub odpowiedniej wielkości przeźroczysty worek foliowy) tak aby otoczyć nim całą lampę z góry na dół (brzegi osłony z folii też sklejamy ze sobą aby się lampa nie odkryła). A więc lampę też już mamy zabezpieczoną przed zachlapaniem. Trudniejszy przypadek stanowią kinkiety. Pozostawienie ich na ścianie znacznie utrudnia szybkie malowanie ściany wokół nich. Te lampy zatem lepiej całkowicie ściągnąć - są na ogół na wysokości twarzy więc się nie umęczymy jak z lampą sufitową.

Następnie praktycznym posunięciem jest ściągniecie skrzydła drzwi z zawiasów i bezpieczne ich odstawienie ich do innego pomieszczenia. Dzięki temu drzwi się nie pobrudzą i nie będą zawadzać w trakcie malowania. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie kawałkiem folii malarskiej i taśmy malarskiej parapetów i grzejników, oraz samej taśmy - brzegów okien, futryny drzwi, listwy przypodłogowej i ścian na styku z sufitem (o ile ściany mają inny kolor niż sufit). Na podłodze możemy już rozłożyć mocną folię malarską (lub droższą „plandekę” malarską).

Właściwie moglibyśmy już przystąpić do samego malowania lecz aby rzecz poszła sprawnie, teraz właśnie musimy dobrze obejrzeć fakturę ścian i sufitu. Jeśli są w nich dziury, nierówności, odpadający tynk lub miejsca zanieczyszczone klejem (np. po zdarciu naklejek lub innych ozdób ściennych) to w miejscach tych musimy przy pomocy sztywnej szpachelki zeskrobać cały brudny lub słabo trzymający się tynk. Jeśli powstałe dziury do zaszpachlowania są głębsze niż 5 mm najlepiej w pierwszej kolejności zasmarować je gipsem lub tynkiem gipsowym a gdy wyschnie tj. po min. kilku godzinach (za wyjątkiem gipsu szybkoschnącego) masą szpachlową. Najlepiej posłużyć się do tego celu gotowymi (bez rozrabiania w wodzie) masami akrylowymi. Po wyschnięciu trzeba szpachlowane miejsca gładziutko wyszlifować. Można do tego użyć papieru ściernego lecz jeszcze lepszy jest rodzaj małej „pacy” do szlifowania, na którą zakłada się rozciągnięty pasek drobniutkiej siatki do szlifowania. W marketach budowlanych lub sklepach z farbami jest spory wybór tego rodzaju produktów. A zatem gdy ściany mamy już naprawdę przygotowane.

Pozostaje malowanie. Zaczynamy od szybkiego pomalowania tylko silnie pobrudzonych miejsc (przy włącznikach, w ciasnych korytarzach, przy kominku itp.) oraz miejsc szpachlowanych. Jest to niezbędne gdyż bez tego wstępnego malowania ww. miejsca odróżniały by się odcieniem od reszty ściany po malowaniu zasadniczym. Gdy ściany schną my możemy w tym czasie pomalować sufit. Ponieważ sufit na ogół chcemy mieć biały wystarczy tylko dobrze rozmieszać farbę w wiadrze. W amatorskich warunkach najlepiej zrobić to przy pomocy wiertarki zaopatrzonej w mieszalnik tj. pręt metalowy z rodzajem „koszyka” na końcu. Mieszalnik ten za małe pieniądze także dostaniemy w marketach budowlanych i sklepach z farbami. UWAGA! Nie wolno się pomylić i kupić mieszadła do zaprawy – to ciężki sprzęt o dużym oporze kręcenia  - wiertarka szybko wysiądzie. Musi to być mieszalnik do wiertarki i do farby. Po założeniu mieszalnika do wiertarki wkładamy go do wiadra z farbą i kręcimy minutę lub dwie w lewo i prawo. Potem aby wygodnie zmyć farbę z mieszalnika najlepiej włożyć go do drugiego wiadra z samą wodą i ponownie zakręcić w obie strony. Dzięki temu farba nie zaschnie i nie musimy biegać z ociekającym mieszalnikiem do łazienki. Rozmieszaną farbę najlepiej przelać do wcześniej zakupionego prostokątnego wiadra malarskiego na farbę, do którego wstawiamy specjalną kratkę malarską. Służy ona do zebrania z pędzla lub wałka nadmiaru farby po ich zamoczeniu w tejże właśnie. Niewielka inwestycja w wiadro malarskie się opłaci, gdyż wygodnie wchodzi do niej wałek (w odróżnieniu od wiader okrągłych).

Wałek polecam do wszelkich powierzchni większych niż kilka metrów kwadratowych – praca pójdzie szybciej. Aby sprawnie nałożyć farbę na górne części ścian i sufit, do wałka należy dokupić trzonek teleskopowy (rurka w rurce z końcówką do założenia na trzonek wałka). Za to potem idzie migiem. Po wydłużeniu trzonka bez problemu i latania po drabinach wymalujemy wałkiem sufit. Ściany też pójdą bardzo szybko. Ważne tylko aby daną płaszczyznę, na której nie ma krawędzi lub załamań (cały sufit lub jedna  ściana) wymalować szybko zanim wyschnie farba nałożona na początku tej płaszczyzny. Przy czym kanty miedzy ścianami lepiej wymalować dużym pędzlem i zanim farba wyschnie resztę powierzchni wałkiem. Ważne też aby po wyschnięciu sufitu, jego brzegi zabezpieczyć taśmą malarską (farba z kolorem ze ścian nie ubrudzi nam sufitu). Co do ścian to istotna jest kwestia zabarwienia farby białej na żądany przez nas kolor. Można oczywiście zapłacić ciężkie pieniądze za komputerowo sterowane przygotowanie farby w odpowiednim kolorze. Lecz jest też sposób o wiele prostszy. Wystarczy na stoisku lub w sklepie z farbami kupić barwniki/koloranty, wlać je do farby białej i dokładnie wymieszać przy użyciu ww. mieszalnika z wiertarką. Pojemnik barwnika wystarczający do zabarwienia wiadra 10 litrów farby kosztuje pięć lub ciut więcej złotych a paleta dostępnych w sklepach kolorów, powinna zaspokoić gusta każdego inwestora. Co więcej przy użyciu odpowiednich kombinacji barwników, „fabryczne” kolory można samemu „ocieplać” np. żółtym lub ochładzać np. niebieskim. Gdy chcemy sprawdzić jak kolor naprawdę będzie wyglądał na ścianie, malujemy mały placek w miejscu niewidocznym na co dzień np. za szafą, za łóżkiem. Następnie aby nie tracić niepotrzebnie czasu, suszymy go kilka minut suszarką do włosów. Wtedy widać jak ściana będzie wyglądać na finale. To naprawdę fajna zabawa.  Można się wykazać i uzyskać świetną satysfakcję gdy widoczny będzie efekt końcowy po skończonej robocie.

Jeśli po jednokrotnym nałożeniu i wyschnięciu farby widoczne są smugi, niejednolity kolor lub inne defekty trzeba nanieść kolejną warstwę przykładając się nieco solidniej do precyzji wałkowania. Na  tynkach całkowicie nowych, nigdy nie malowanych oraz starych, zniszczonych,  przed zasadniczym malowaniem farbą należy tynk zagruntować tzn. zamalować dostępnym w sklepach gruntem malarskim rozcieńczonym pół na pół z woda lub farbą.

Gdy malowanie jest skończone myjemy bardzo dokładnie wszystkie wiadra i narzędzia (wałek kręcimy pod ciepłą wodą tak długo aż zacznie lecieć z niego czysta woda), ściągamy wszystkie zabezpieczenia z taśmy i folii i porzucamy je na folii kryjącej podłogę. Możemy teraz kilkoma sprawnymi ruchami zwinąć folię z podłogi, wyrzucić ją i mieć pokój gotowy do założenia drzwi i uzbrojenia ścian z powrotem w karnisze, kinkiety itp. Idzie to szybko. Warto jeszcze tylko sprawdzić czy są miejsca wymagające doczyszczenia mokra gąbką.

UFF! Malowanie skończone !

A jak samodzielnie wyszlifować drewniane powierzchnie np. słupy i krokwie na poddaszu, piszę w artykule „Wyszlifuj sam słupy na glanc!”

---

Alek

http://majsterkujewdomuiogrodzie.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 22 października 2011

Odnawianie drewnianej podłogi – cyklinowanie

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Drewniane podłogi w pomieszczeniach nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Materiał ten ma jednak to do siebie, że po pewnym czasie użytkowania pozostają na nim trwałe ślady, które bardzo niekorzystnie wpływają na estetykę podłogi.

Drewniana powierzchnia może się odkształcać, przebarwiać, rysować, a lakier z jego powierzchni często odpryskuje.

Istnieją jednak techniki, dzięki którym można odnowić drewnianą podłogę, nadając jej całkowicie nowy wygląd. Kluczowym jest tu cyklinowanie, które wykonuje się z użyciem specjalistycznych narzędzi, w tym szlifierki. Do wykonania tej czynności najlepiej wynająć fachowców. Koszt tego typu usługi zależny jest od tego czy będzie to cyklinowanie podłogi lakierowanej czy olejowanego parkietu. Kolejno jest to dwadzieścia lub trzydzieści złotych za metr kwadratowy powierzchni.

Różnica polega tu także, na grubości zeszlifowywanej warstwy. Z lakierem jest to zaledwie jeden lub dwa milimetry, z parkietu natomiast konieczne jest zeszlifowanie grubszej warstwy. Uzależnione jest to od tego, że o ile lakier pokrywa tylko wierzchnią warstwę podłogi, o tyle olej wsiąka nieco głębiej, powodując przebarwienia.

Po zeszlifowaniu podłogi należy ją bardzo dokładnie oczyścić z resztek wiórów i pyłu. Najlepiej zrobić to za pomocą odkurzacza. Po czym jeszcze wskazane byłoby przetarcie powierzchni wilgotną szmatką. Wykonanie tych prac starannie jest bardzo ważne dla późniejszego, końcowego efektu idealnie gładkiej podłogi.

Gdy podłoga jest już w stanie surowego, zeszlifowanego drewna można ją albo zalakierować, albo poolejować. Jeżeli decydujemy się na olejowanie, nie będzie konieczne wcześniejsze gruntowanie powierzchni. Należy wiedzieć, że olej zdecydowanie zmieni barwę drewna na ciemniejszą. Lakier nada jedynie połysku. Olejowanie polega na nakładaniu pojedynczych warstw oleju, który wciera się polerując dopiero po wyschnięciu warstwy. Drewno z drzew egzotycznych ma najdłuższy czas schnięcia, ponieważ samo w sobie zawiera naturalne oleje. Podobnie drewno sosnowe, świerkowe czy jodłowe ze względu na dużą zawartość żywicy.

W przypadku lakierowania najpierw gruntujemy podłogę lakierem podkładowym, który wypełni niewielkie ubytki i wyrówna powierzchnię, a później nakłada się warstwę lakieru do parkietów. Ilość warstw zależna jest to od tego, jaki efekt nabłyszczenia chcemy uzyskać.

Jeżeli chcemy polakierować podłogę, która przez cyklinowaniem była olejowana, nie ma ku temu przeciwskazań, jednak najpierw należy drewno specjalnie przygotować. Ważne jest tu nałożenie warstwy podkładowej lakieru, która będzie izolowała wierzchnią warstwę od ewentualnych pozostałości oleju znajdujących się w porach drewna.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Płytki na balkon i taras, ale jakie?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Powierzchnie tarasów i balkonów najczęściej wykładane są płytkami. Wybór tego materiału motywowany jest przede wszystkim względami praktycznymi. Myśląc o praktycznych aspektach nie należy jednak zapominać o estetycznym wyglądzie.

Źle dobrane i nieodpowiednio położone płytki, wskutek negatywnego działania warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz, bardzo szybko zaczną pękać, a wówczas posadzka z pewnością nie będzie wyglądała estetycznie. Dla uniknięcia takiej ewentualności należy wybrać twarde płytki ceramiczne, o właściwościach najmniejszego stopnia nasiąkliwości oraz koniecznie antypoślizgowe.

Przeznaczone specjalnie to wykładanie powierzchni balkonów i tarasów są płytki, tak zwane mrozoodporne. Charakteryzują się one bardzo małą porowatością. Cecha ta jest niezwykle ważna z tego powodu, aby pory nie wchłaniały wody, która po zamarznięciu powoduje właśnie pęknięcia. Do określania poziomu chłonności płytek zastosowano specjalny parametr nazwany „nasiąkliwością wodną”. Jego różny stopień charakteryzuje trzy grupy płytek. Pierwsza o chłonności mniejszej niż 3%. Płytki z tej grupy stosuje się do wykładania tarasów i balkonów, jednak najlepiej w miejscach z zadaszeniem. Najbardziej odporne płytki chłoną nie więcej niż 0,5% wody i oznaczane są symbolem AI, BI. Dodatkowym oznaczeniem jest znak śnieżynki lub po prostu napis „płytki mrozoodporne”.

Równie ważny jest także stopnień twardości płytek. Aby nagromadzony piasek lub inne zanieczyszczenia nie rysowały powierzchni płytki, należy wybrać te z numerem 7 lub 8 w skali Mohsa. Najlepszym wyborem płytek, dla warunków panujących w polskim klimacie będą płytki gresowe lub też gresy techniczne. Absolutnie nie powinno się wykładać powierzchni tarasów czy balkonów płytkami szkliwionymi.

Dla własnego bezpieczeństwa powinno wybierać się płytki antypoślizgowe. Właściwość ta nadawana jest płytką poprzez tworzenie na nich wypukłych wzorów. Ten proceder nazywany jest reliefowaniem, które może być wklęsłe lub wypukłe. Płytki antypoślizgowe posiadają również dodatkową warstwę antypoślizgowego szkliwa lub impregnatu. Biorąc pod uwagę ten parametr należy wybrać płytki z grupy od 10 do 13. Trzynastki nadają się również do wyłożenia schodów zewnętrznych.

Dla dodatkowego zabezpieczenia płytek na zewnątrz zastosować powinno się również materiały najwyższej jakości. Dotyczy to podkładów, klejów do ceramiki, uszczelniaczy szczelin, elastycznych fug, a przed każdą zimą warto dodatkowo zabezpieczyć posadzkę silikonowym impregnatem.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 21 października 2011

Autorem artykułu jest Wiola



Pellet zyskuje ostatnio na popularności, szczególnie w Europie zachodniej. Dlaczego to paliwo jest tak cenione i czy warto zainestować w kocioł grzewczy zasilany pelletem?

Pellet z języka angielskiego oznacza grudkę, granulkę. Przyjęto tę nazwę do określania granulatu powstałego z biomasy służący do ogrzewania. Pellet produkowany jest z odpadów drewnianych, np. wiórów czy trocin powstałych w wyniku obróbki drewna. Odpady mieli się, a następnie mechanicznie przeciska przez sita o określonej średnicy – najczęściej 6-8 mm.

Pellet można uzyskać nie tylko z odpadów drewnianych, ale także szeroko rozumianej biomasy, na przykład: śruty rzepakowej, wytłoki z nasion rzepaku, słomy rzepakowej czy makulatury. Jeśli wytłoki z nasion rzepaku  zawierają w sobie 8-10% oleju to stanowią idealny dodatek do granulowanej słomy rzepakowej, konopii, paździerzy, szyszek chmielowych, kiełków słodowych, torfu, otrębów, masy owocowej pozostającej po produkcji soków do picia. Problem stanowi jedynie odpowiednie przygotowanie biomasy, aby łatwo można było ją poddać granulacji.

Wartość kaloryczna pelletu jest bardzo zbliżona do wartości kalorycznej "eko-groszka". A jak wypada porównanie z innymi źródłami energii? 1000 litrów propanu odpowiada ok. 1,05 t pelletu, 10000 kWh energii elektrycznej odpowiada ok. 1,89 t pelletu, 1000 litrów oleju opałowego odpowiada ok. 2,11 t pelletu, 1000 m3 gazu GZ-50 odpowiada ok. 1,95 t pelletu.

Na świecie pellet zdobywa coraz to większą popularność ze względu na właściwości przyjazne środowisku. Jest to bardzo ekologiczne paliwo, wogóle nie zanieczyszczające przyrody. Dlatego sporo osób postanawia kupić kocioł na pellet, np. taki jak ukazano na zdjęciu poniżej.

 

Kocioł na pelelt Buderus

---

Kotły na pellet Lublin


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zbliża się zima, czy twój dom jest na to przygotowany?

Autorem artykułu jest szymekbs



Okres letni jest niewątpliwie bardzo przyjemny, jednak od września temperatury powoli zaczynają spadać. Nasz dom musi być na to przygotowany, aby nie wydawać zbędnie pieniędzy na dogrzewanie go i żeby zwyczajnie nie było nam zimno.

Ogrzewanie domów to bardzo szeroki temat, o którym można by wiele napisać. My skupimy się jednak na jednym z najważniejszych tematów, jakim są okna i drzwi.

Okna i drzwi o odpowiednich parametrach, są w stanie skutecznie zabezpieczyć dom przed ubytkiem ciepła i sprawić, że nasze rachunki obniżą się w tempie geometrycznym. Jest wiele różnych rodzajów okien i drzwi, które możemy zastosować jak i wiele materiałów, z których można je wykonać. Standardowymi materiałami są jednak drewno, metal i PCV.

Okna PCV czy okna drewniane?

Jest wiele różnych opinii na temat tego, które okna są lepsze. Niewątpliwie okna drewniane mają możliwość "oddychania" i wyglądają bardziej naturalnie, jednak okna PCV mają też swoje zastosowanie. Okna PCV są za to bardziej wytrzymałe, nie namakają, nie schodzi z nich lakier i ogólnie są dość wytrzymałe. To co wybrać?

Oczywiście odpowiedzi TAK/NIE, nie ma. Każdy musi odpowiedzieć sam sobie jaki rodzaj okien jest mu bardziej na rękę. Czy będą to okna drewniane czy PCV, najważniejszą rzeczą jest ich solidność.

Solidność, czy cena?

Jeśli chcemy, żeby nasze okna starczyły na lata, nie psuły się i odpowiednio zatrzymywały ciepło w domu, musimy zainwestować w okna solidnych marek. Markowe okna dadzą nam pewność, że w naszym mieszkaniu będziemy czuć się bezpiecznie, nie będzie nam wiało i że ten stan rzeczy będzie się utrzymywał długie lata. Pieniądze zainwestowane w markowe okna na pewno się zwrócą!

---

Stolbud - Polecamy nasze okna pcv.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 20 października 2011

Zlecenia remontowe przez Internet

Autorem artykułu jest Irena Zobniów



Obecnie już nikogo nie dziwi, że większość spraw załatwiamy przez Internet. Zakupy, rachunki to już zupełna normalność. Coraz częściej jednak za pośrednictwem Internetu szukamy firm wykonujących konkretne usługi, które zamierzamy zlecić.

Zlecenia remontowe to specyficzna grupa usług internetowych, gdyż zazwyczaj dotyczy kosztownych przedsięwzięć, w związku z czym firma, która podejmie się zlecenia musi być całkowitym profesjonalistą. Warto zatem wiedzieć, o czym powinniśmy pamiętać, zlecając remonty w sieci.

 

Gdzie umieszczać zlecenia remontowe

W Internecie wiele jest miejsc, gdzie możemy dodawać własne ogłoszenia, zapytania ofertowe itp.  Coraz częściej można również spotkać portale oferujące dodawanie zleceń skierowanych do bazy zarejestrowanych w systemie firm. Warto zatem sprawdzić, które portale oferują taka możliwość bezpłatnie i tam umieścić swoje ogłoszenie.

Jak przygotować zlecenia remontowe

Zlecenia remontowe w Internecie powinny zawierać kilka ważnych elementów, dzięki którym oferenci będą w stanie przygotować precyzyjne i zgodne z naszymi oczekiwaniami oferty. Na początku należy dokładnie opisać zakres prac remontowych wraz z podaniem wszelkich powierzchni, wielkości. Nalezy podać również, jakie prace dodatkowe będa wykonywane w tym samym czasie, gdyż np. możemy równocześnie zlecić innej firmie wymianę okien i drzwi, czy serwis klimatyzacji. Dobrze zatem ,aby firmy remontowe miały tego świadomość.Następnie powinnyśmy podać informację na temat terminu realizacji zlecenia, a także poinformować, po czyjej stronie leży zakup materiałów potrzebnych do wykonania remontu. Istotne jest również oszacowanie maksymalnej kwoty, jaką gotowi jesteśmy przeznaczyć na całe zlecenie, a także podać  miejsce wykonania remontu.

Wiarygodność firmy remontowej

To najważniejsza kwestia, o której wielu z nas zapomina w momencie, gdy uprzejmy głos fachowca  przekonuje nas o swoich atutach. Nie dajmy się zwieźć niskiej cenie usług oraz innym „cudom”, które ujrzymy po remoncie. Podstawową sprawa jest sprawdzenie, czy fachowiec to faktycznie specjalista w dziedzinie remontów.  Za pomocą strony internetowej Głównego Urzędu Statystycznego możemy sprawdzić NIP i Regon firmy oraz dane teleadresowe podane przy rejestracji. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż dana firma faktycznie figuruje w bazie podmiotów gospodarczych.

Referencje

Nikt nie lubi kupować kota w worku. Powierzając firmie zlecenia remontowe warto wcześniej poprosić o referencje od klientów, obejrzeć port folio z dotychczasowymi realizacjami, a nawet skontaktować się z klientem i osobiście obejrzeć efekty prac remontowych danej ekipy. Jeśli właściciel firmy nie jest w stanie lub nie chce przedstawić nam tego typu materiałów, może to być dla nas sygnałem, iż próbuje ukryć przed nami prace wykonane niefachowo.

Zlecenia remontowe przez Internet to doskonały sposób, aby szybko i wygodnie zdobyć kontakt do firmy remontowej, która jest w  stanie wykonać remont ściśle według naszych wytycznych. Jeśli będziemy pamiętali o powyższych wskazówkach, z pewnością uda nam się dotrzeć do rzetelnej i doświadczonej ekipy remontowej.

---

Irena Zobniów
remontowanie.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czym powinna charakteryzować się firma wykonująca systemy kominowe?

Autorem artykułu jest Mariusz Wodel



W internecie znajdziemy dzisiaj wiele poradników i stron, które zbierają w sobie różnego rodzaju ciekawostki. Do tej pory mogliśmy się zatem dowiedzieć jakie auto i dlaczego kupić, jaki wybrać komputer czy telewizor, a nawet rower. Nie było jednak poradników dotyczących systemów kominowych.

Przedstawiamy zatem zbiór porad, które mogą pomóc Wam szczególnie kiedy stoicie przed wyborem firmy zajmującej się systemami kominowymi. Oto on.

Przed wyborem firmy tego rodzaju dobrze sprawdzić czym dokładnie się ona zajmuje. Powinna – sprzedażą, montażem oraz doradztwem technicznym w zakresie wszelkich typów systemów kominowych. Zakres usług takiej firmy musi obejmować zarówno wkłady kominowe, kominy dwuścienne izolowane, kominy powietrzno-spalinowe jak i kominy do agregatów prądotwórczych oraz kominy do zbiorczego odprowadzenia spalin.

Dobrze również, kiedy wykonawca współpracuje z innymi firmami, a szczególnie ze znanymi producentami kominów, którzy istnieją na rynku wiele lat. Będzie to świadczyć o kompetencjach danego podmiotu. Wszystkie produkty danej firmy jakie znajdziemy w ofercie muszą ponadto być zgodne z aktualnymi normami i przepisami. Dla firmy powinna liczyć się gwarancja jakości oraz bezpieczeństwo klientów. Dobra firma nie może pozwolić sobie ponadto na produkty, które nie spełniają powyższych warunków.

Produkty firmy zajmującej się wykonywaniem systemów kominowych powinny być badane w laboratoriach, co muszą potwierdzać odpowiednie atesty (znaleźć je możemy na przykład na stronie internetowej danego podmiotu). Firma powinna też oferować pomiary kominów u klienta, doradztwo techniczne i handlowe, obliczenia średnicy kominów wg wymagań klienta, za pomocą atestowanych programów (zgodnych z normami), sprzedaż i montaż kominów, a także, co oczywiste, kompleksowe roboty budowlano-wykończeniowe. Montaż powinien być realizowany na terenie całego kraju, a towar zamówiony w firmie dostarczany na wskazane miejsce.

Powyższe cechy charakteryzować powinny dobrą firmę zajmująca się sprzedażą i montażem systemów kominowych. Jeśli będziemy o nich pamiętać, z pewnością nie zbłądzimy i nie damy się oszukać.

---

Zobacz też: systemy kominowe


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Projekty biur

Autorem artykułu jest Jan Wentynski



Kilka słow o tym w jaki sposób odmienić swoje biuro, aby pracowało się w nim lepiej i efektywniej. Propozycje aranżacji oraz gotowe projekty: zmień swoje biuro i czerp z tego profity!

Czy Wasze biuro jest smutne i nieuporządkowane, a ludzie tam pracujący narzekają na niekreatywną atmosferę, która nie sprzyja skutecznemu funkcjonowaniu? Być może to wina niewydajnego oświetlenia, źle ustawionych mebli lub archaicznego projektu wnętrz biurowych? Warto zastanowić się co możemy zrobić, aby uatrakcyjnić swoje miejsce pracy.

Nowatorskie zaprojektowanie przestrzeni biurowych ma znaczący wpływ na kreatywność oraz wydajność pracowników. Dodatkowe rośliny, właściwe oświetlenie oraz rozstawienie mebli nie jest tylko fanaberią lecz istotnym warunkiem realnie oddziałującym na wygodę i wydajność prac biurowych. Nie można lekceważyć żadnych sygnałów, które sugerują, że miejsce pracy nie kojarzy się pracownikom najlepiej oraz czują się tutaj źle oraz mało kreatywnie.

Co warto zatem zrobić? Na rynku znajduje się wiele firm zajmujących się projektowaniem wnętrz biurowych. Dostarczają one między innymi gotowe rozwiązania, dostosowują przestrzeń biura do indywidualnych potrzeb lub też doglądają nawet kwestie dostawy mebli lub prac remontowych. Co ciekawe to właśnie meble wpływają bardzo na pracę. Nikt nie lubi starych biurek czy stołów konferencyjnych. Niemiło zasiada się za wytartymi ladami recepcyjnymi (zwłaszcza gdy prezes siedzi na nowym fotelu gabinetowym).

Warto zatem zainwestować w nowy projekt biura, aby pracownicy funkcjonowali szybciej oraz skuteczniej. Niekiedy koszty te zwracają się w niesłychanie krótkim czasie - to dowód na to, że warto zainteresować się tą kwestią.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 18 października 2011

Jak wybrać okna i na co zwrócić uwagę?

Autorem artykułu jest Oscar Klus



Wymiana okien lub wstawienie ich do nowego domu to spory wydatek, który wymaga odpowiedniego przemyślenia i odpowiedniego wyboru. Jest to ważna inwestycja, z której korzystać będziemy latami. Dlaczego dobór okien PCV jest tak istotny?

Dzisiejsze technologie dają nam ogromny wybór. Na rynku znaleźć można ciekawe rozwiązania zarówno do bloków mieszkalnych jak i domów jednorodzinnych. Projekty najnowszych okien skupiają się na ich funkcjonalności (ochrona przed zimnem, hałasem, włamaniami) i estetyce (piękne okna to nieodłączny element domu). Również ekologia nie jest pustym słowem w procesie produkcji okien – stąd okna bezołowiowe przyjazne środowisku i alergikom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze spośród tak wielu możliwości?

Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest odpowiednia termoizolacja domu lub mieszkania. Nieszczelne, wypaczone okna są powodem nie tylko chłodu, ale również większych rachunków za ogrzewanie. Inne działania termomodernizacyjne, takie jak na przykład zewnętrzne ocieplanie budynku, nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli nie zadbamy najpierw o okna, przez które ucieka ciepło. Należy dobrze dobrać cenę stolarki okiennej do parametrów – ta najdroższa może nam się nie zwrócić, do tej najtańszej możemy szybko zacząć dopłacać.

Kolejnym istotnym elementem jest szczelność okien PCV.

Nowoczesne uszczelki to element gwarantujący szczelność i trwałość okien bezołowiowych, a także wpływający na ich walory estetyczne. Prawidłowe uszczelnienie zapewniają uszczelki z materiałów, które wolno się "starzeją" i są prawidłowo zamontowane. Stawiając na szczelność nie można jednak zapomnieć o mikrowentylacji – odpowiednia cyrkulacja powietrza jest istotna zarówno dla mieszkania jak i dla domowników. Dlatego kupując okna nie zapomnij o funkcji rozszczelniania. Odpowiednia zabudowa i szczelność to również czynniki, które mają wpływ na izolację od hałasu. W okna, które znajdują się od strony drogi lub dojazdu do domu warto zainwestować w rozwiązania o zwiększonej izolacji akustycznej.

Okna to nie tylko niezbędny element budynku chroniący przed zimnem, ale również jego ozdoba i element estetyki. Producenci okien bezołowiowych proponują obecnie niezliczone rozwiązania kolorystyczne, a także klasyczne i oryginalne kształty ram okiennych. Dzisiejsze rozwiązania architektoniczne promują duże przestrzenie i powierzchnie przeszklenia. Zapewnia to ogromną ilość naturalnego światła a także oszczędzanie energii poprzez nagrzewanie energią słoneczną. Takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza na południowej ścianie budynku.

W ekonomicznych produktach producentów okien znajdziemy różne pomocne rozwiązania techniczne, które na pierwszy rzut oka wydają się nieistotnymi detalami. Montowane obecnie szersze zaczepy okuciowe zwiększają odporność okien PCV na potencjalne włamania. Właściwie dobrany skos krawędzi gwarantuje optymalne spływanie wody a gładkie powierzchnie sprawiają, że mycie i konserwacja są szybkie i przyjemne. Odpowiednie komory i użyte materiały zapewniają oknu statykę i stabilność.

Coraz większą uwagę zwraca się również na eliminowanie szkodliwych substancji z naszego otoczenia. Okna PCV -  bezołowiowe pozbawione są szkodliwych substancji, nadają się do stosowania w domach, mieszkaniach, szpitalach, stosowane są również w pomieszczeniach, w których przebywają astmatycy i alergicy. Brak ołowiu lub kadmu ma jednak największe znaczenie w procesie produkcji i utylizacji ram okiennych. Wybierając takie okna przyczyniamy się do promowania ekologicznych rozwiązań.

Gdzie kupić dobre okna?

Możemy udać się do producenta lub dealera okien PCV. Najważniejsze jest to, abyśmy dostali fachową poradę i okna dostosowane do naszych potrzeb. Nie każdy potrzebuje antywłamaniowych okien, które niemal całkowicie wyciszają odgłosy z zewnątrz. Koszty tego typu okien są bardzo wysokie, dobrze jest więc dostosować okna i cenę do naszych warunków. Dodatkowy atut to montaż wykonywany przez firmę, w której kupujemy okna PCV. Odpowiednie dopasowanie i montaż są równie ważne jak jakość ich wykonania. 

 

---

Okna PCV 


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wykładziny dywanowe - jak wybrać właściwą

Autorem artykułu jest Hubert Napierała



Wykładziny dywanowe są doskonałym rozwiązaniem na uzyskanie nowoczesnej, estetycznej i praktycznej podłogi w biurze, hotelu, restauracji i wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Lecz niełatwo jest dokonać dobrego wyboru spośród bardzo wielu wykładzin dostępnych na rynku.

Budowa wykładziny dywanowej
Wykładzina dywanowa zbudowana jest z runa, czyli wierzchniej okrywy i podłoża, w którym runo jest osadzone.
Runo czyli wierzch wykładziny dywanowej może mieć kształt charakterystycznych pętelek, gęstych sterczących włókien lub bardzo splątanych ubitych włókien. Nazywamy je wtedy odpowiednio: pętelkowymi, ciętymi (inaczej - welurowymi) lub igłowanymi.

Wykładziny pętelkowe mają postać zwykłych pętelek, pętelek o różnych wysokościach tworzących tzw. wzór strukturalny, pętelek bucle – z grubych nici, pętelek naciętych lub skręconych – typu saxony. Częste określenietych wykładzin to „loop pile”. Najpowszechniej stosowane w biurach.
Wykładziny cięte to mniej lub bardziej gęsto tkane pojedyncze włókna tworzące okrywę przypominającą zamsz lub welur. Na wzornikach często opisane jako „cut pile”. Typowe zastosowanie to hotele, biura.

Wykładziny igłowane mają strukturę przypominającą filc – bardzo gęsto splątane i ubite włókna. Stosowane są zarówno w biurach jak i na powierzchniach handlowych w dużych sieciach.

 

Typ włókna
Surowcem, z którego zbudowane jest runo może być włókno polipropylenowe, poliamidowe lub wełna. Spotyka się też mieszanki tych włókien.

Polipropylen to najstarszy typ włókna, cechuje się mniejszą wytrzymałością niż poliamid i nieco mniejszą trwałością barw. Z uwagi na budowę nici trudniejszy do utrzymania w czystości.

Poliamid – najpopularniejsze obecnie włókno, nowoczesne o najlepszych własnościach trudnopalności. Włókna są gładkie co ułatwia czyszczenie. Często produkowane z nici barwionych na wskroś co powoduje bardzo trwałe barwy nawet przy częstym czyszczeniu. Poliamid jest sprężysty i niełamliwy co oznacza dla użytkownika że wykładzina poliamidowa nie odkształca się i nie ugniata. W zależności od producenta poliamid ma fabryczne nazwy takie jak Antron, Imprel itd.

Wełna – materiał tradycyjny, drogi i najtrudniejszy w codziennym utrzymaniu. Z tych powodów stosowany rzadko. Występuje w mieszankach z innymi włóknami np. w wykładzinach hotelowych typu „axminster”.

 

Wykładziny dywanowe mają postać rolek lub płytek. W zależności od tego, runo jest osadzone w tzw. sztucznej jucie (tzw. action back) mającej wygląd siatki od spodu wykładziny - w przypadku rolek lub sztywnym podłożu bitumicznym - w przypadku płytek. Rzadziej spotykane są podłoża filcowe lub inne.

Wykładziny w płytkach 50 cm x 50 cm
Rolki to rozwiązanie tradycyjne. Od kilku lat coraz większą popularność mają płytki dywanowe, idealne rozwiązanie dla podłóg obiektowych. Modularna budowa umożliwia np. łatwe uzyskanie ciekawego wzoru , szybką wymianę pojedynczej płytki, szybki demontaż podłogi bez jej uszkodzenia w przypadku remontu. Wykładzina osadzona w podłożu bitumicznym jest bardzo trwała i ma doskonałe własności tłumiące dźwięk.


Klasyfikacja trudnopalności
Niezwykle ważnym parametrem jest klasyfikacja trudnopalności opisująca zachowanie wykładziny w razie pożaru. Informację tę możemy znaleźć w deklaracji zgodności lub certyfikacie CE, który każda wykładzina powinna bezwzględnie posiadać. Wyróżniamy dwie klasy charakteryzujące bezpieczne materiały: Bfl-s1 oraz Cfl-s1. Oba typy zapewniają najbezpieczniejsze z możliwych parametry wydzielanego dymu i kontrolowane rozprzestrzenianie płomieni. W przypadku wykładzin o gorszych klasyfikacjach lub nie posiadających badań pożarowych nie będzie zapewnione podstawowe bezpieczeństwo przeciwpożarowe osób w budynku. Niemożliwe będzie także uzyskanie odbioru technicznego. Dlatego już na etapie wyboru należy sprawdzić, czy wykładzina ma wymagane atesty i certyfikaty i czy będzie odpowiadała wymaganym przepisom ppoż.

 

Waga runa
To najpowszechniej rozważana cecha charakteryzująca wykładzinę. Minimalne gramatury wykładzin obiektowych to około 450 g/m2 -500 g/m2, jednak doradzamy gramatury wyższe. Dobrym standardem jest 700-800 g/m2. W przypadku np. wykładzin hotelowych, w zależności od miejsca zastosowania (halle, korytarze czy pokoje) stosuje się gramatury z przedziału 800- 1300 g/m2. Należy rozróżnić wagę runa (najbardziej istotną) od wagi całkowitej.

 

Gęstość
To często pomijany parametr a ściśle wiąże się z wagą runa. Dopiero odpowiednio gęsto tkane włókno będzie odporne na ruch osób, mebli itd. Wykładzina o wysokiej gramaturze lecz z niską gęstością może oznaczać produkt o wysokim łamliwym runie, nieprzydatny w intensywnym użytkowaniu. Gęstości obiektowe zaczynają się od ca 150.000 tzw. przetkań na 1 m2 i sięgają ponad 200.000. W wyjątkowych wypadkach, przy wykładzinach welurowych wykładzina może mieć nawet 300.000 przetkań. 

 

Inne cechy wykładzin
Większość wykładzin obiektowych jest antystatyczna co minimalizuje pojawianie się ładunków elektrostatycznych które np. sprzyjają kurzowi. Ważne jest, aby wykładzina obiektowa byłą odporna na ruch mebli biurowych na kółkach. W wielu wypadkach istotny jest parametr wygłuszania dźwięku, który w przypadku wykładzin dywanowych przekracza najczęściej 20 dB. Część wykładzin posiada dodatkowe zabezpieczenie przeciwbrudowe, najczęściej na bazie teflonu. Niektóre są dostosowane do układania na schodach. Wszystkie te cechy odróżniają wykładziny obiektowe od tanich produktów przeznaczonych do zastosowania domowego, z reguły o niskiej trwałości.

---

Wykładziny obiektowe Ampel Group
Wykładziny dywanowe, wykładziny PCV


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Izolacja domu – styropian czy wełna?

Autorem artykułu jest Twardy



Planując budowę nowego domu najczęściej największą uwagę skupiamy przede wszystkim na wyborze odpowiedniego dla nas projektu oraz na kilku najbardziej istotnych kwestiach budowlanych takich jak materiały z jakich wykonany będzie dach czy rodzaj podłóg.

Jednak budując nowy dom musimy zdawać sobie sprawę również z tego, jak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Ocieplanie ma na celu chronić budynek przed wpływem czynników zewnętrznych oraz możliwie najefektywniej zatrzymać ciepło w jego wnętrzu. Planując ocieplenie domu zazwyczaj mamy do wyboru dwa warianty: ocieplenie styropianem lub ocieplenie wełną mineralną.

Styropian

Styropian posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jest także materiałem odpornym na wchłanianie wody, ale jednocześnie nie przepuszcza powietrza, w związku z tym ściany ocieplane styropianem „nie oddychają”. Styropian cechuje się niską odpornością na wysoką temperaturę, dlatego też jego powierzchnia nie powinna być wystawiana na oddziaływanie promieni słonecznych. Właściwości akustyczne styropianu są dosyć niskie ze względu na strukturę płyty styropianowej, która przewodzi dźwięki. Za to jest materiałem wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne i łatwym
w montażu.

Pamiętać jednak należy, aby styropian chronić przed działaniem słońca, by nie doprowadzić do jego degradacji.

Wełna mineralna

Z kolei wełna mineralna, pomimo tego, że również posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, to w momencie zawilgocenia traci je niemalże całkowicie. W przeciwieństwie do styropianu, wełna jest paroprzepuszczalna, dzięki temu wilgoć z budynku przepływa na zewnątrz.

Zwrócić należy również uwagę na fakt, iż wełna jest materiałem niepalnym (jej włókna topią się dopiero przy temperaturze 1000 stopni) oraz ma lepsze właściwości akustyczne niż styropian. Niestety jej wytrzymałość na uszkodzenia jest bardzo niska, a jej montaż jest zdecydowanie trudniejszy.

Jak widzimy obydwa materiały do ocieplenia domów mają swoje zalety i wady, znajdują inne zastosowanie i różnią się ceną (wełna jest materiałem droższym). Zatem budując nowy dom powinniśmy dobrze przemyśleć wszystkie kwestie związane z jego izolacją, odpowiedzieć sobie na pytanie na czym nam najbardziej zależy, a następnie dokonać odpowiedniego wyboru.

---

Twardy.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl